Instagram'da fark edilmenin 8 yolu


INSTAGRAM'DA FARK EDİLMENİN 8 YOLU

Instagram, temel bir resim paylaşım servisinden katlanarak ciddi bir içerik pazarlama ve kitle oluşturma aracına dönüştü. Markalar oluşturdu ve yol boyunca nüfuzlu payını ortaya çıkardı ve insanların kendi kendine yaptıkları sosyal yıldızlar olmalarına izin verdi.

Ünlülerin, girişimcilerin, modellerin ve diğer profesyonellerin platform ve sponsorlu yayınlar sayesinde bile ödeme aldık. Instagram'daki markaların katılım oranları, diğer sosyal medya kuruluşlarını sudan uçuruyor. Markalar, takipçi başına Facebook'takinden yaklaşık 60 kat daha fazla etkileşim alıyor ve Twitter'a kıyasla bu rakamın iki katı. Sonuç olarak, web sitesinde 25 milyondan fazla aktif işletme profili ve iki milyon reklamveren bulunmaktadır.

Kendinizi Instagram'da tanıtmak ve büyük ve sadık bir takip yapmak istiyorsanız , bu ipuçlarının yararlı olması gerekir.

1. Çekici Estetiği Seçin

Instagram söz konusu olduğunda, estetik en önemlisidir. Özünde bir resim ve video paylaşım web sitesi, bu yüzden görüntü her şey.

İlk olarak, hesabınıza genel bir marka estetiği benimsemeniz ve buna bağlı kalmanız gerekir. Bir moda markası işletiyorsanız, temiz ve şık görüntüler istersiniz. Bir yaşam tarzı markasını tanıtmaya çalışıyorsanız, daha parlak ve göz alıcı fotoğraflar kullanmalısınız.

Instagram'da birisini takip ediyorsanız, bunu yapıyorsunuz çünkü mükemmel fotoğrafçılığa ve ilginç görüntülere sahipler. En yüksek kalitede fotoğraflarınızı herkese açık profilinize yükleyin ve kullanıcıların sayfanızda gezindikleri anda fark etmelerini sağlayın. Seçtiğiniz estetiğin doğrudan ve otantik bir şekilde markanıza bağlı olduğundan emin olun. Filtrelerinizi çok sık değiştirmekten kaçının, böylece insanların takip edebileceği tutarlı bir stil ve tema oluşturabilirsiniz.

2. Niş bulmak

Kitlenizi etkili bir şekilde artırmak için hedef demografinizi anlamanız gerekir . İdeal takipçilerinizin kim olduğunu ve sosyal medya ve markanızla nasıl etkileşimde bulunmalarını istediğinizi ölçün.

Çok yönlü olmak iyidir, ancak bir seyahat blogunuz varsa, içeriğinizi diğer gezginleri ikna edecek şekilde uyarlamalısınız. Eğer odak noktanız fitness ise, fitness videolarınız ve diyet ipuçlarınızla egzersiz ve spor meraklılarını arayacaksınız. Kullanıcılar, kendileriyle alakalı olmayan içeriği gördüklerinde veya odak noktanızda tutarlılık görmediklerinde sizi takip etmeyi bırakacaklardır. İçerik yüklemeye başlamadan önce bunları aklınızda bulundurun.

Ayrıca, profesyonel sayfanızı profesyonel tutun ve özel veya ticari olmayan hesabınız için kişisel veya rastgele fotoğraflarınızı bırakın.

3. İlgi Çekici Altyazıları Kullanın

Neye baktığınızı bilmeden resimlere bakmak, özellikle ilginç bir şey gördüğünüzde ve daha fazla bilgi edinmek istediğinizde Instagram'da gezinirken sinir bozucu olabilir. Peki takipçilerinizi neden karanlıkta bıraktınız?

Takipçilerinizi gördüklerini net bir şekilde açıklayan esprili, keskin altyazılarla meşgul edin. Altyazılar markanızın kişiliğini göstermenin harika bir yoludur çünkü insanlar takip ettikleri kişilere bağlı hissetmek ister.

Onlarla çok uzun konuşmadan altyazılar aracılığıyla konuşun. Altyazılarınızı bilgilendirici ve açıklayıcı tutun, ancak çok garip değil. İnsanlar sosyal, okumak için basit, kısa ve ilgi çekici metin parçalarını sever ve altyazılar bu ruhu somutlaştırmalıdır.

4. Hashtaglerinizle Akıllı Olun

Yayınlarınızın beğenilerini, görüntülemelerini ve paylaşımlarını hızlandırmak için hashtag'ler akıllıca bir yol. Instagram, tek bir gönderide kaç hashtag kullanabileceğinizi 30 ile sınırlar , ancak gönderiyle alakalı mümkün olduğunca çok sayıda etiketi kullanabilirsiniz .

#İnstadaily ve #instagood gibi gerçekten popüler olanlardan kaçınmak zorunda değilsiniz, ancak yüz milyonlarca insan bunları kullandıkça bu etiketler için sıralamanın çok rekabetçi olduğunu bilin. Bir hashtag ne kadar popüler ve genelse, gönderilerinizle etkileşime girmek istediğiniz kişiler tarafından fark edilmeniz o kadar zor olur.

İlgi alanlarınız ve sektörünüzle alakalı hashtag'leri seçin . Ayrıca kendi hashtag'lerinizi oluşturabilir veya trend olan bir konuya dönebilirsiniz. Altyazınızın içine veya altına bir hashtag yazabilirsiniz. Instagram, kullanmanız için başka hashtag'ler önerecektir.

Her gönderi için hashtag'lerinizi her gönderinin konusuna göre özelleştirin; bu, gönderilerinizin daha fazlasının doğru Instagram kullanıcıları tarafından görülmesine yardımcı olur.

5. Doğru Zamanda Gönderin

Instagram'da takipçileri çekmenin en iyi yolu sadece yayınlamakla kalmaz , aynı zamanda daha fazla gösterim ve etkileşim elde ettiğinizde en uygun zamanlarda yayınlamaktır . Instagram algoritmik bir zaman çizelgesi kullanıyor olsa da, optimum kayıt süreleri algoritma ile hala ilgilidir.

Takipçilerinizin çoğunluğunun ne zaman çevrimiçi olduğunu öğrenmek için Instagram öngörülerinizi kontrol edebilirsiniz. Bu bilgileri görmek için profil sekmesini ve ardından çubuk grafik simgesini tıklayın. Takipçilerinizin sabahları daha çevrimiçi olduklarını biliyorsanız, günlerini aydınlatmak için bir şeyler yayınlayın. Geceleri kaydırıyorlarsa, işten sonra ağınızı kaydedebilirsiniz.

Ayrıca yazılarınızı olabildiğince boş bırakmalısınız. Aynı anda birden fazla şey yayınlamak size daha fazla ilgi göstermez, aşağıdakiler büyük olsa bile insanları birkaç gönderiyle sulandırmak istemezsiniz.

Paylaşılacak birden fazla fotoğrafınız varsa, bunları bir yayında slayt gösterisi özelliğiyle birleştirin. Android  yayınlamak istiyorsanız, Instagram'daki taslaklar aracılığıyla yayınlamaya hazır yayınları kaydedebilirsiniz. Bu şekilde, başlığınız, hashtag'leriniz ve aklınızda yaptığınız düzenlemelerle hazır olduğunuzda yayınlayabilirsiniz.

6. Etkileşimli olun

İzleyiciler, yorumlarda, doğrudan iletilerde veya canlı bir akışta onlarla konuşmak istediğinizi biliyorsa profilinizi daha fazla ziyaret etmek isteyecektir. Yayınlarınızla ilgili aldığınız yorumları yanıtlayın ve bu etiketler yayınladığınız resim veya videoyla alakalı olduğu sürece yayınlarınızdaki kişileri ve yerleri etiketleyin.

Ayrıca, bir görüşmeyi ve fikir alışverişini tetikleyebileceği için yayınlarına yorum yaparak benzer içerik paylaşan bazı takipçilerinizle etkileşime girmelisiniz. Ayrıca nişinizle alakalı Instagram hashtag'lerini de takip edebilirsiniz . Bu özelliği kullanarak, ilişkilendirilebilir yayınları filtreleyebilir, beğenebilir ve yorum yapabilir ve hatta bazı yeni takipçi kazanabilirsiniz.

7. Instagram Hikayelerini Kullanın

Etkileşimli olmanın bir başka yolu Instagram Hikayeleri kullanmaktır . Snapchat'a çok benzer şekilde, takipçilerinizin görebileceği video ve fotoğraf durumları yayınlayabilir, istedikleri takdirde mesaj göndermelerine izin verebilirsiniz. İnsanların neyi tanıttığınızı ve arkasındaki kişiliği bilmesini sağlayan kendiliğinden, cilasız içerik. Ayrıca, bir hikayede, bireysel bir gönderide veya biyografinizde olduğundan daha az karmaşık görünen web sitenize bağlantılar da gönderebilirsiniz.

Bu özelliği kullanmanın en iyi yolu yayına geçmektir. Instagram Live, takipçilerin gerçek zamanlı olarak yorum yapmalarına ve sohbete katılmalarına izin verir. Canlı oturumlarınızı yalnızca hizmetlerinizi veya tanıttığınız her şeyi satmak için kullanmayın. Videonun kullanılabilir olduğu 24 saat boyunca kullanıcıların baştan sona izlemek isteyecekleri bir şey yapın.

İnsanlar sorularını sizin için gönderebilir, bu nedenle bir ürün tanıtmak veya röportaj yapmak için harika bir yoldur. Birisinin canlı videonuzda olmak için bir istek göndereceği ve bölünmüş ekranlı canlı konuşma oluşturduğu seçenekler de vardır.

8. Yarışmanıza Bakın

Diğer endüstriler gibi sosyal medya alanı da son derece rekabetçi. Odaklandığınız konularda uzmanlaşmış diğer Instagram kullanıcılarını incelemek iyi bir stratejidir. Etkileşim metriklerine bakın, hangi hashtag'leri kullandıklarını, ne zaman yayın paylaştıklarını ve ne yayınladıklarını görün.

Takipçileri çekmek ve en iyi etkileşimleri oluşturmak için kullandıkları içerik türlerini inceleyin. Gösterim yapmak söz konusu olduğunda hangi yayınların düz düştüğünü görmek bile yararlıdır. Bu bilgiler, en yakın rakiplerinizin önünde olmanıza yardımcı olmak için kendi içeriğinizi optimize etmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca yayınlarınızı ve videolarınızı mümkün olan en uyumlu şekilde seçerek de faydalanabilirsiniz.

Son düşünceler

Instagram, dünya çapında bir sosyal medya bayatına dönüştü ve en iyi sosyal stratejileri takip ederseniz, Instagram'ı gerçek bir tanıtım merkezi olarak kullanabilirsiniz.

Başarılı bir pazarlamacı olmak için Instagram'da çok yönlü olmanız , sektörünüzdeki lider markalardan öğrenmeniz ve kendinizi tanıtmanıza ve çok sayıda ve sadık takipçiye ulaşmanıza yardımcı olacak doğru ipuçlarını bilmeniz gerekir.

Sosyal Medya Pazarlaması alanında Profesyonel Diploma ile yarının zorluklarını karşılamak için gerekli araçları ve teknolojileri öğrenin . 

 

Instagram servislerimiz: