Instagram'da Takipçi ve katılımı artırmak için 9 teknik


Instagram'da Takipçi ve katılımı artırmak için 9 teknik

Instagram'ın artık bir milyardan fazla kullanıcısı bulunmaktadır ve Instagramdaki çok yüksek takipçiye sahip olan hesapların Instagram üzerinde büyük etkileşimi düzeyleri vardır. 

Instagram hesabınızı büyütmenin yolu 

İster kendi kişisel hesabınızı büyütün, ister bir şirket adına çalışan Instagram hesabınızı büyütmek için kullanıcılarımıza  en iyi 9 taktik vermekteyiz.

  • İlk taktik ise, Instagramda sürekli olarak gönderi paylaşmanızdır. (günde en az bir kez) Görsel pazarlama aracı Tailwind, yayınlanma sıklığının takipçi büyümesini ve katılım oranını nasıl etkilediğini anlamak için 2017'te 100.000'den fazla Instagram profilini inceledi. Daha sık paylaşımda bulunan hesapların daha fazla beğeni ve takipçiye eriştiği ortaya çıktı. Araştırmalara göre, haftada yedi defa veya daha fazla (veya günde en az bir kez) gönderi paylaşan Instagram profilleri, daha az gönderi paylaşan Instagram profillerine göre daha fazla beğeni ve takipçi elde kazanıyor.

 

  • 2.taktik olarak ise,  videoları, canlı videoları ve hikayeleri deneyin. İnstagram ,bir fotoğraf paylaşım ağı olarak başlarken, sadece fotoğrafların ötesinde olmak üzere büyüme göstermiştir.  Videolar, canlı videolar ve hikayeler gibi özelliklerle, markalar artık hayranlarını meşgul etmek ve takipçilerini büyütmek için birçok farklı içerik türü oluşturabilir hale gelmiştir. Bu yeni içerik türlerini göndermeyi denemek için birkaç sebep bulunur. Videoların etkileşimi, fotoğrafların erişiminden daha hızlı bir şekilde büyür. Ek olarak, Instagram'da canlı yayına başladığınızda, hikayelerinizi özet akışının hemen önünde görürsünüz. Her gün 400 milyondan fazla kişi Instagram hikayesi kullanmaktadır. Markaların yüzde elli yedisi, hikayelerin sosyal medya stratejilerinin bir parçası olarak “Biraz etkili” veya “Çok etkili” olduğuna inanıyor. 

 

  • 3. Taktik olarak ise, Instagram kaliteli etiketleri inceleyin ve kullanın. Blogda etiketleri çok araştırdık, ancak sosyal medya platformlarının hiçbirinde olmadığı kadar Instagram’da etiketler çok önemli bir yer kaplar.  Doğru hashtag'ler (ve konum etiketi) ile resminizi geniş ve hedeflenen bir kitleye gösterebilirsiniz. Popülerliği nedeniyle, şimdi bir hashtag'i takip etmek bile mümkün! Simply Measured iki çalışma yaptı ve hem hashtag'lere hem de konum etiketine sahip Instagram yayınlarının en yüksek ortalama etkileşimi elde ettiğini buldu. Başka bir deyişle, hashtag'ler Instagram'da hızlı bir takip yapmak için en iyi bahis olabilir.

 

  • 4. Taktik olarak ise, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği paylaşma yöntemi gelir. Bu yöntemle, bir yıl içinde İnstagram'ımızı neredeyse yüzde 400 oranında büyüttük – 4,250'ten 21,000 takipçilerine. Ve bu büyümenin büyük bir yüzdesi, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği kucaklamamız ve paylaşmamızın bir sonucuydu. Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik hakkında düşünmenin en kolay yolu şudur: Web'in dört bir yanından en iyi Kullanıcı İçeriğini alan ve orijinal yaratıcıya (kullanıcıya) kredi verirken kendi sosyal medyalarında veya diğer platformlarda sunan markalar.

 

  • 5.taktik olarak ise başkalarıyla iş birliği yapın. Instagram'ınızı genişletmek ve takipçilerinizi büyütmek için bir başka harika yol, ortaklıklar veya sponsorluklar aracılığıyla başkalarıyla işbirliği yapmaktır.Örneğin, bir zamanlar birbirimizin Instagram Hikayelerini devralarak iSocialFanz'ın kurucusu ve CEO'su Brian Fanzo ile işbirliği yaptık. Ortaklık sayesinde, hem kendi izleyicimize değer sağlayabiliyorduk hem de yeni bir izleyiciye ulaşabildik.

 

  • 6. Taktik olarak ise, en iyi zamanlarda gönderi paylaşmanız geliyor. Yayınlanacak en iyi zamanlar hakkında beşten fazla çalışmaya baktıktan sonra, İnstagram'da yayınlamak için evrensel bir en iyi zaman olmadığını öğrendim. Bunun yerine, her markanın yayınlanması için kendi en iyi zamanları vardır. Senin de varmış! Bir yazının güncelliği İnstagram algoritmasındaki en önemli faktörlerden biridir. İnstagram'da yayınlamanız için mümkün olan en iyi zaman, takipçilerinizin en aktif olduğu zamandır. İşte bu bilgileri nasıl bulabilirsiniz: İnstagram uygulamasında profil fotoğrafınıza dokunun. İnstagram Insights (çubuk grafik) simgesine dokunun. "Takipçiler" bölümüne gidin ve “daha fazlasını gör " e dokunun” Sayfanın alt kısmında, takipçilerinizin haftanın hangi günü ve günün hangi saatlerinde en aktif olduğunu göreceksiniz. Örneğin, takipçilerimiz perşembe günleri saat 9'dan saat 3'e kadar en aktif görünmektedir. Ayrıca takipçilerinizin dayandığı yere bakabilir ve aktif olduklarını düşündüğünüz zamanları deneyebilirsiniz.

Instagram'da Takipçi ve katılımı artırmak için 9 teknik

  • 7. Taktik olarak ise,analizlerinizi kullanmak geliyor. Aşağıdaki İnstagramınızı büyütmenin en önemli yollarından biri, takipçilerinizin beğeneceği ve etkileşimde bulunacağı yüksek kaliteli içerik yayınlamaktır. Takipçilerinizin neyi sevdiğini nasıl biliyorsunuz? Yine, İnstagram Insights, takipçilerinizin en çok hangi yayınladıklarını anlamanız için verileri sağlar. İnstagram uygulamasında profil fotoğrafınıza dokunun. İnstagram Insights (çubuk grafik) simgesine dokunun. "Mesajlar" bölümüne gidin ve “daha fazlasını gör " üzerine dokunun” Burada, en iyi yayınlarınızı gösterimlere göre sıralanmış olarak göreceksiniz. Sayfanın en üstündeki cümleye dokunabilir ve filtreleri göre değiştirebilirsiniz. Örneğin, son üç ay içinde en iyi videolarınızı yorumlara göre sıralanmış olarak görebilirsiniz. Herhangi bir eğilim fark ettiniz mi?Belirli bir görüntü türü daha fazla gösterim veya katılım sağlıyor mu? Bu görüntülerin daha sonrası ve takipçileri gibi ve onlarla meşgul devam görmek.Hatta bir yazı seçerek ve “Görünüm Insights " dokunarak veri derinliklerine dalış yapabilirsiniz. Örneğin, son yayınlarımızdan biriyle, bizi takip etmeyen 1.700'den fazla kişiye ulaştığımızı buldum. Bu yazıyı severlerse, daha benzer yayınlar için bizi takip edebilecekleri yüksek bir şans var.

 

  • 8.taktik olarak ise, hayranlarınızla ilgilenin.İnstagram algoritmasında, bir gönderiyi kaç kişinin göstereceğini belirlerken, angajman en önemli hususlardan biridir (belki de en üst düzeyde dikkate alınır). Bir post daha fazla sorumluluk, daha fazla insan kaynaklarında göreceksiniz. Birçok etkileşim ile, mesajlar bile daha fazla kişiye ulaşan, Hashtags üst mesajlarda veya Keşfet sekmesinde özellikli olabilir. Ve muhtemelen daha fazla takipçi kazanıyor. Harika bir uygulama, takipçilerinizi beğenerek veya yorumlarınızı yayınlarınıza yanıtlayarak meşgul etmektir. Gönderilerinizi kontrol etmek ve onlara yorum yapmak için çaba harcadıklarından, sohbete devam ederek karşılık vermek harika bir duygu.

 

  • 9.taktik olarak ise,  En çok yorum yapılan Instagram yayınlarımız, ödül olarak verdiğimiz yarışma yayınlarıdır. Bu mesajlar İnstagram üzerinde erişiminizi artırmak ve yeni takipçileri kazanmak için mükemmeldir. Örneğin, takipçilerinizi en sevdikleri emojilerle yorum yapmaya veya yarışmaya katılmak için bir arkadaşınızı etiketlemeye davet edebilirsiniz. Algoritma veya takipçilerinizin yardımıyla, markanızı daha önce duymamış olabilecek birçok kişiye ulaşabilirsiniz. Ve onlar profilinizde mesajları isterseniz, onlar sizi takip etmek tercih edebilir. Başlamanıza yardımcı olmak için, Sosyal Medya Sınavcı her türlü İnstagram yarışmasında harika bir astara sahiptir. Son taktiğimiz ise, çapraz gönderi yöntemidir. Mevcut hayranlarınızın çapraz gönderme yoluyla İnstagram'da olduğunuzu bildiğinden emin olun.

 

Instagram servislerimiz: