Instagram'ı iş için kullanmanın 7 ipucu


Instagram'ı İş İçin Kullanmanın 7 İpucu

Instagram, aylık bir milyardan fazla aktif kullanıcıya, daha az rekabete ve Facebook veya Twitter gibi diğer sosyal medya devlerinden daha ilgi çekici bir kitleye sahiptir.

Bu, işletmelere ücretli reklamlara çok fazla para harcamadan ürünlerini daha hedefli ve ilgili bir kitleye pazarlama fırsatı sunar. Instagram'ın API'sı , kullanıcıların üçüncü taraf platformu (Sendible gibi) kullanarak bir Instagram İşletme Profilinde fotoğraf veya video yayınlamasına izin verdiğinden, bu, markaların tüm Instagram'ın sunduğu avantajlardan faydalanmasını kolaylaştırır. 

Stratejinizin güncellenmesi gerekip gerekmediği veya bu sosyal medya ağında yeni gelen biri olsanız da, Instagram'ı iş için nasıl kullanacağınıza ilişkin bu yedi ipucunu son derece yararlı bulacaksınız.

1. Yaptıklarınızı yaratıcı bir şekilde gösterin

Sattığınız ürünlere değil, sağladığınız çözüme odaklanın. Instagram'da, müşterilerinize değer katmanız ve bunu yaparken güzel görünmeniz önemlidir. Bu sosyal medya ağındaki en önemli varlığınızın (ve çöküşünüzün) görsel içerik olduğu gerçeğini asla küçümsemeyin.

İşletmeniz hizmet odaklıysa, hizmeti sunmanın arkasındaki süreci sergilemeye odaklanın. Şirket kültürünüzü gösterin, görevinizi dünyayla paylaşın veya bazı ipuçlarını ve nasıl yapılır'ı paylaşın. Instagram'da bunu yapmak için yararlanabileceğiniz birçok farklı format var - bir dakikaya kadar fotoğraf, kısa video (GIF'lere benzer, Boomerangs olarak adlandırılan) ve videolar yüklemek mümkündür.

Instagram Hikayelerini Deneyin

Instagram Hikayeleri bir slayt gösterisi formatına sahiptir ve yalnızca 24 saat boyunca canlıdırlar (orijinal Hikaye kaybolduktan sonra bile profilinizde vurgu olarak profilinize eklenebilirler). Bu özellik Snapchat'in Hikayeleri'ne doğrudan bir rakiptir ve Instagram tarafından sürekli olarak geliştirilmektedir.

Markalar için Instagram Hikayeleri kullanmanın avantajlarından bazıları şunlardır :

 1. Hikayeler, Instagram logosunun hemen altındaki takipçi zaman çizelgelerinin üstünde belirgin bir şekilde görüntülenir.
 2. Normal yayınlar kadar yüksek kalitede olması gerekmeyen sahne arkası içeriği yakalamak için kullanılabilirler.
 3. Hikayeler, fotoğraf, kısa video, Boomerang (GIF benzeri görüntü), geriye doğru çekilen video (Geri sarma) ve canlı videogibi farklı içerik türleriyle denemeler yapmayı kolaylaştırır .
 4. Diğer hesapları etiketlemek, örneğin Hikayeler'deki @instagram, ortak çalışanlar için idealdir .
 5. Yüz filtreleri, metin ve çıkartmalar gibi eğlenceli eklemeler , hareket halindeyken görüntüleri düzenlemenize yardımcı olur.
 6. Hashtagler ve konumlar için hikaye araması,onları daha keşfedilebilir hale getirir.
 7. Eklediğiniz tüm fotoğraflar ve videolar, eklendikleri sırayla oynatılır ve istediğiniz kadar ekleyebilirsiniz. 
 8. Instagram Stories reklamları , Mart 2017'de küresel olarak tüm işletmeler için kullanılabilirhale geldi . Bunları, yeni kitleleri hedeflemek ve kolajlarınıza özellikle promosyonlar için yararlı olabilecek CTA'lar eklemek için kullanabilirsiniz. 

Hikayelerin yalnızca mobil uygulamada kullanılabildiğini ve Instagram Hikayelerini doğrudan mesaj (DM) olarak göndermenin mümkün olduğunu unutmayın. 

IGTV'yi deneyin

Instagram IGTV , kullanıcıların platforma uzun biçimli videolar yüklemesine izin veren bir özelliktir . IGTV videoları daha uzundur ve size veya müşterilerinize ait markanız için eğlenceli, yeni ve ilgi çekici video içeriği oluşturmanıza olanak tanır .

Markalar için Instagram Hikayeleri kullanmanın avantajlarından bazıları şunlardır :

 1. IGTV videoları 60 saniyeden bir saate kadar sürebilir ve yaratıcılık için bolca alan bırakır.
 2. IGTV'deki "Takip ediliyor" sekmesi, hayranlarınızın yeni içeriğinize kolayca erişmesini sağlar. Takipçiler ayrıca yeni bir şeyler yayınladığınız konusunda da uyarılır.
 3. IGTV, video içeriğinizi sergilemek için ekstra bir platform görevi görür, yani görülme olasılığı daha yüksektir.
 4. IGTV videoları, bir dakikalık önizlemelerle haber akışına dahil edilebilir, görünürlüğü ve keşfedilebilirliği artırır.
 5. Instagram kullanıcıları, başkalarının görebileceği ve değerli sosyal kanıtlar sağlayan IGTV videolarına yorum bırakabilir. 

Uzun biçimli videonun popülaritesi artıyor, bu yüzden şimdi denemeye başlamak için harika bir zaman! 

2. Kazanan bir profil oluşturun

Bir şirket olarak, muhtemelen bir çok şey yaparsınız ve daha da fazla çözüm sunarsınız. Tüm bunları 150 karaktere sığdırmak için çok fazla takılmayın. En önemli USP'nize veya bir sonraki büyük şeye odaklanın - bir etkinlik, tanıtım veya ürün lansmanı olsun.

Tek tıklanabilir bağlantı Bio bölümünüzde (adınızın altında) olduğundan, sık sık güncelleme alışkanlığı edinin. Çoğu markanın bunu sadece web sitelerine bağlamak için kullanması çok utanç verici çünkü çok daha fazlasını yapabilir. Düşünüyorum, etkinlik kayıtlarını, uygulama indirmelerini ve hatta satın alımları artırın.

Instagram ayrıca Instagram Business profillerini başlattı ve reklam yayınladı . İşletme profili, biyografinize bir telefon numarası ekler ve bir sosyal medya aracı kullanmadığınız sürece başka türlü kullanılamayacak olan kapsamlı analiz verilerine erişim sağlar.

3. Perde arkasına alın

Müşteriler, ürünlerinin nereden geldiğine dair doğal bir merak uyandırır ve Instagram'a tüm yaşam döngülerini göstermek için kullanabilirsiniz. Bu özellikle çevre dostu veya FairTrade ürünleri satan şirketler için geçerlidir. Ürünlerin nasıl üretildiğini göstermek için kaynak görüntüler - ana malzeme, üretim ve dağıtımdan.

Akla hiçbir şey gelmezse, eskizlerin, notların ve doldurulmuş yazı tahtalarının veya tahtaların olduğu herkesin sahip olduğu bir şeyi paylaşabilirsiniz. Her işletmenin beyin fırtınası yapılmış fikirleri vardır, güzel bir resim çekmek ve Instagram'a yüklemek size kalmıştır. Kitleyle etkileşime geçecek olanla altın vuruncaya kadar farklı gönderi türlerini denemek en iyisidir. 

4. #hashtag'ler ile erişiminizi genişletin

Erişiminizi genişletmek için hashtag'leri kullanın. Bunlar kampanyaya özgü veya genel olabilir - önemli olan tek şey alakalı olmalarıdır. Ayrıca ana şirket hashtag'inizi  ayarladığınızdan ve Instagram'da dikkatlice kullandığınızdan emin olun ( Twitter ve LinkedIn de iyidir). Bu, kullanıcıların ana hesabınızın yanı sıra sizinle ilgili içeriği bulmasını kolaylaştırır.

Ekleyebileceğiniz maksimum değerin Instagram yayını başına 30 olmasına rağmen, üç ila beş hashtag kullanmak en iyi uygulamadır.  #İnstagood (bir milyardan fazla yayında kullanılır) veya #tbt (Perşembe Gerileme) gibi hashtag'ler ekleyerek işe başlayabilirsiniz ve sektöre özgü olanları unutmayın. BT'deyseniz #IT veya #tech hashtag'i iyi olur.

Eklediğiniz hashtag'lerin yerleşimini de göz önünde bulundurmalısınız. Bunlar gönderinin sonuna, bir yoruma eklenebilir veya gerçek gönderi üzerinde çalışılabilir.

5. Ortak çalışma ve @mention diğerleri

Instagram, ortak çalışanları vurgulamak ve müşteri başarı öykülerini paylaşmak için en güçlü sosyal medya kanallarından biridir. Resmi olarak kar amacı gütmeyen bir kuruluşla ortaklık yapmasanız bile, yardım kuruluşuna verebilir veya yılda birkaç kez bağış toplayabilirsiniz. Sebep, marka değerleriniz ve misyonunuzla uyumlu olduğu sürece her şey iyidir. Herkesin sosyal medyada hashtag'leri izlemediğini göz önünde bulundurun, bu nedenle bir hesap etiketlemek, fark edilmek istiyorsanız genellikle daha iyi bir seçimdir.

Başka bir teknik, 'bağırmalar' kullanımını içerir. Ödenmemiş bir not, birbirinizi kitlelerinize tanıtmak için sizinle aynı sayıda takipçiye sahip başka bir markayla ortaklık yaptığınız ve her ikinizin de artan maruziyetten faydalanmanızdır.

Ücretli bağırış, aslında daha etkili bir kampanya olduğu için daha büyük bir bütçeye sahip olanlar içindir  . Bu, genellikle ürününüzü veya hizmetinizi tanıtmak için çok daha büyük bir takipçiye sahip bir markaya ödeme yapılmasını içerir. Güçlü bir harekete geçirici mesaj oluşturmanızı ve etkileyicinin kitlesinin gerçek olmasını sağlayarak, çok sayıda yeni takipçi kazanmanın harika bir yoludur.

6. Beklenti oluşturun ve münhasırlık sunun

Müşterilerinizin ilgisini çekmek, etkili bir pazarlama kampanyasının önemli bir parçasıdır. Sadık takipçilerinizi özel içerikle ödüllendirin. Yeni ürünler, hizmetler veya etkinlikler hakkında ilk bilgi sahibi olmalarını sağlayın. Yeni sürümleriniz, ofis açılışlarınız veya mağazalarınız için merak uyandıran veya merak uyandıran teaser fotoğraflar oluşturun. Bu tür önizleme, Instagram takipçilerinizin kendilerini özel hissetmelerini sağlar ve daha fazla bilgi için geri gelmelerini sağlar.

7. Başarınızı analiz edin ve üzerine inşa edin

Geri adım atmadan ve neyin işe yarayıp neyin yaramadığını analiz etmeden, pazarlama bir tahmin oyunu haline gelir. Gerçek şu ki, dünyadaki en iyi uygulamalar ve yayınlama zamanları hakkındaki tüm makaleleri okuyabilirsiniz, ancak sadece sonuçları test ederek ve ölçerek müşterileriniz için neyin işe yaradığını öğreneceksiniz.

Sosyal medya yönetim araçları da yardımcı olabilir. Bunları yalnızca Instagram kampanyalarınızı önceden planlamak için değil, aynı zamanda başarılarını ölçmek için sosyal medya analizlerini de kullanabilirsiniz. Stratejinizi hassaslaştırmak ve geliştirmek için takipçi sayınızı, katılımınızı ve tıklamalarınızı düzenli olarak ölçtüğünüzden emin olun

 

 

Instagram servislerimiz: